جهت استفاده از خدمات سایت نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید.

آغاز ثبت نام المپیادهای علمی ۹۵

0 محصول
سبد خرید شما خالی است.
قیمت:
0 تومان
مالیات:
0 تومان
قیمت کل:
0 تومان
24
آذر
1395
$newsTitle

ثبت نام آزمون مرحله اول المپیادهای علمی کشور روز یکشنبه ۲۸ آذرماه ۹۵ آغاز خواهد شد.

 

آزمون مرحله اول المپیادهای علمی کشور با همکاری ادارات کل آموزش و پررورش استان ها و مرکز سنجش آموزش و پرورش طی روزهای پنجم تا هشتم بهمن ماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

دانش آموزان علاقمند، به شرط رعایت شرایط مندرج در بخشنامه ۱۶۶۴۳۸/۴۶۰ (پیوست) می توانند  در یک یا چند آزمون مورد علاقه خود که ثبت نام آن از  روز یکشنبه ۲۸ آذرماه ۹۵ آغاز می شود و تا پایان روز جمعه ۳ دی ۹۵ ادامه خواهد یافت، شرکت نمایند. 

ثبت نام در آزمونهای سال جاری به روال سال های اخیر، به صورت اینترنتی بوده و ازطریق مراجعه به سامانه ثبت نام الکترونیکی المپیادها به نشانی http://oly.medu.ir  از روز یکشنبه ۲۸ آذرماه آغاز می شود.

دانش آموزان توجه داشته باشند که ثبت نام آنان پس از تایید اطلاعات و عکس ایشان توسط مدیر واحد آموزشی، نهایی خواهد شد.

جهت مشاهده و دریافت بخشنامه مذکور،  اینجا  را کلیک نمایید.

 

متن بخشنامه:

 

مدیر کلّ محترم آموزش و پرورش استان

سلام علیکم

ضمن تشکّر از مساعدت های آن ادارۀ کل در برگزاری مطلوب و شایستۀ آزمون المپیادهای علمی کشور در سنوات گذشته، به منظور فراهم آوردن تسهیلات و امکانات لازم برای شناسایی، جذب و تشویق دانش آموزان با استعداد و علاقه مند به المپیادهای علمی، بدین وسیله دستورالعمل آزمون مرحلۀ اوّل المپیادهای علمی کشور در سال تحصیلی 96-1395 که توسّط مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، مرکز سنجش آموزش و پرورش و دیگر حوزه های مرتبط ستادی تهیّه شده، ارسال می شود. مقتضی است با عنایت به اهمّیّت و جایگاه آزمون مذکور، پس از دریافت و مطالعۀ دقیق مفادّ دستورالعمل، نسبت به اجرای بهینه و کیفی آزمون در سطح استان عنایت کامل مبذول شود. ضمناً، مسئولیّت برگزاری دقیق و مطلوب آزمون ها به عهدۀ جنابعالی است.

 

۱) ستاد برگزاری آزمون استان:

 

در هر استان «ستاد برگزاری مرحلۀ اوّل المپیادهای  علمی کشور» با ترکیب زیر تشکیل می شود:

 

۱-۱) ترکیب اعضای ستاد برگزاری آزمون:

 • مدیرکل (رئیس ستاد)
 • معاون آموزش متوسّطه (قائم مقام رئیس ستاد)
 • رئیس ادارۀ سنجش (دبیر ستاد)
 • رئیس ادارۀ استعدادهای درخشان (ناظر کیفی اجرای آزمون)
 • معاون توسعۀ مدیریّت و پشتیبانی
 • رئیس ادارۀ آموزش دورۀ دوّم متوسّطه
 • رئیس ادارۀ ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات
 • رئیس ادارۀ حراست
 • رئیس ادارۀ روابط عمومی
 • رئیس ادارۀ فناوری اطّلاعات

 

 

 

۲-۱) وظایف ستاد برگزاری آزمون:

 

برنامه ریزی و اجرای کلیّۀ مراحل آزمون ها اعمّ از: اطّلاع رسانی فراگیر رسانه ای و مناسب (به دبیرستان ها، دانش آموزان و اولیاء)، ثبت نام، حوزه بندی، برگزاری آزمون ها، نظارت کامل و جامع بر فرآیند برگزاری در حوزه های اجرایی، اسکن و ارسال پاسخ نامه ها، اعلام نتیجه پس از صدور مجوّز مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، رسیدگی و پاسخ گویی به اعتراضات احتمالی و سایر امور محوّل، برعهدۀ ستاد برگزاری آزمون استان خواهد بود. لازم به ذکر است ضوابط انتخاب عوامل اجرایی در شهرستان ها، نواحی و مناطق استان، زمان و نحوۀ دریافت دفترچه های سؤالات، پاسخ نامه ها، شیوه نامه های اجرایی و ملزومات آزمون، متعاقباً از طریق مرکز سنجش به اطّلاع ستاد ادارۀ کلّ آموزش و پرورش و ادارۀ سنجش استان خواهد رسید. ضمناً، مقتضی است ستاد برگزاری آزمون در استان پس از پایان اجرای المپیادها، گزارش اجرایی، نظارتی و تحلیلی را، از برگزاری آزمون در سطح حوزه های استان، تهیّه و به مرکز سنجش آموزش و پرورش و مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان ارسال نماید.

 

۲) معرفی آزمون‌ها:

 

آزمون های مرحلۀ اوّل المپیادهای علمی کشور بر اساس منابع اعلام شده در «جدول شمارۀ 2» به صورت چندگزینه ای توسّط مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با همکاری مرکز سنجش و ادارۀ کلّ آموزش و پرورش استان در سال جاری برگزار می شود و برگزیدگان آزمون مرحلۀ اوّل المپیادها در بهار سال بعد در آزمون مرحلۀ دوّم که به صورت نیمه متمرکز در مرکز استان برگزار می شود، شرکت می نمابد. به منظور ایجاد فرصت های برابر آموزشی، برگزیدگان مرحلۀ دوّم مطابق مصوّبات و نظرات کمیته های علمی در تابستان همان یال تحصیلی در یک دورۀ آموزشی شرکت کرده و پس از طیّ آموزش های لازم و گذراندن آزمون های مربوط، حائزین شرایط دریافت مدال های طلا، نقره و برنز این دوره مشخّص می شوند. دارندگان مدال طلای کشوری مطابق مصوّبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله مصوّبات جلسات 441 مورّخ 31/2/78، 491 مور،خ 11/10/80، 547 مورّخ 14/07/83 و 555 مور،خ 20/11/83، از شرکت در کنکور سراسری دانشگاه ها در زیرگروه مربوطه، معاف بوده و به عضویّت تیم ملّی المپیاد جمهوری اسلامی ایران در می آیند. این دانش آموزان (به جز المپیاد ادبی) در دوره ای که حدوداً به مدت یک سال تحصیلی در هران برگزار می شود، شرکت کرده تا از میان آنان اعضای تیم های اعزامی به المپیادهای جهانی انتخاب شوند. مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان به عنوان تنها موتولّی در امر سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بر المپیادهای علمی دانش آموزی و مرکز سنجش آموزش و پرورش نیز به عنوان متولّی برگزاری و اجرای کشوری آزمون های مرحلۀ اوّل این المپیادها هستند.

 

۱-۲) کمیته های علمی:

 

کمیته ها از ارکان اصلی مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان هستند که به منظور شناسایی دانش آموزان مستعدّ شرکت کننده در آزمون المپیادها، از تخصّص، توان علمی و تجربۀ آنان بهره گرفته می شود. کمیته ها شامل: اساتید ممتاز دانشگاه ها، دبیران با سابقه و مجرّب آموزش و پرورش و جمعی از برگزیدگان علمی کشور هستند. تمامی فرآیندها اعمّ از: طرّاحی، تهداد و نوع سؤالات، نحوۀ برگزاری امتحان و تصحیح اوراق، بررسی اعتزاضات و پاسخ گویی به آنها، همچنین نحوۀ شناسایی، جذب، ظرفیّت پذیرش در دورۀ آموزشی تابستان و شیوه های آموزش دانش پژوهان در مراحل مختلف المپیاد تا انتخاب تیم های اعزامی، تحت نظارت و تصمیم کمیته های علمی به عنوان تنها مرجع این فعالیّت ها، انجام می پذیرد.

 

۲-۲) تعداد برگزیدگان نهایی (مدال طلا):

 

بر اساس مصوّبۀ جلسۀ شمارۀ 547 مورّخ 14/07/1383 شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعداد نفرات دریافت کنندۀ مدال طلا به شرح جدول زیر است:

 

المپیاد

تعداد نفرات برگزیده

توضیحات

کامپیوتر

8

-

ادبی

حداکثر 18

12 نفر از برگزیدگان المپیاد ادبی از رشته های ادبیّات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و 6 نفر دیگر از سایر رشته ها هستند که به شرط کسب حدّ نصاب لازم معرّفی می شوند.

شیمی

8

-

نجوم و اختر فیزیک

10

-

ریاضی

12

-

زیست شناسی

8

-

فیزیک

10

-

 

 

۲-۳) امتیازات:

 

 • دریافت کنندگان مدال طلای کشوری:

 

دانش آموزانی که پس از پایان دورۀ آموزشی تابستان با دریافت مدال طلا به عضویّت تیم های ملّی المپیاد جمهوری اسلامی ایران در می آیند، پس از اخذ دیپلم دورۀ متوسّطه (و گواهی پیش دانشگاهی) مطابق مصوبّات شورای عالی انقلاب فرهنگی (از جمله مصوّبات فوق الذّکر) بدون شرکت در کنکور سراسری توسّط مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان، برای ادامۀ تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظرشان در زیرگروه مربوطه معرّفی می شوند. شایان ذکر است برگزیدگان المپیاد ادبی علاوه بر رشته های زیرگروه علوم انسانی می توانند رشته های زیرگروه هنر را نیز انتخاب نمایند.

 

 • دریافت کنندگان مدال های نقره و برنز کشوری:

 

دانش آموزانی که در پایان دورۀ تابستان موفّق به اخذ مدال های نقره و برنز کشوری می شوند، می توانند تسهیلات نامۀ شمارۀ 65664/21/2 مورّخ 07/04/1394 ادارۀ کلّ دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «موضوع اصلاح مادّۀ 1 آیین نامۀ شمارۀ 77897/21 مورّخ 05/05/1393 شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» استفاده نمایند.

 

 • تمامی دارندگان مدال های طلا، نقره و برنز علاوه بر عضویّت در مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، جهت بهره مندی از تسهیلات بنیاد ملّی نخبگان، به این بنیاد معرّفی می شوند.

 

 

۳) شرایط دانش آموزان شرکت کننده:

 

۱-۳) شرایط عمومی:

 

 • در سال تحصیلی جاری در پایۀ سوّم متوسّطه و یا پایۀ دهم به تحصیل اشتغال داشته باشند.
 • در دورۀ دوّم متوسّطه، هیچ گونه وقفۀ تحصیلی یا ترک تحصیل نداشته باشند.
 • توجّه: ثبت نام و شرکت دانش اموزان پایۀ دهم در آزمون های المپیادهای ادبی، فیزیک و شیمی، با رعایت سایر شرایط به شکل آزمایشی، صورت می پذیرد. لذا، دانش آموزان شرکت کننده در المپیادهای مذکور، به دورۀ آموزشی تابستان راه نخواهند یافت.

 

۲-۳) شرایط اختصاصی:

 

 • لازم است کلّیۀ شرکت کنندگان، شرایط اختصاصی ذکر شده در «جدول شمارۀ 3» را دارا باشند و همچنین، مطابق این جدول دانش آموزان برخی از رشته ها، در صورت داشتن شرایط می توانند در بیش یک آزمون المپیاد، شرکت کنند.

 

ملاحضات:

 

دانش اموزانی که در پایۀ دوبم متوسطه سال تحصیلی 95-1394 موفّق به کسب مدال نقرۀ کشوری در المپیاد کامپیوتر شده اند، همچنین در دورۀ آموزشی تابستان 1395 مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان نیز حضور داشته اند، در صورت تمایل به شرکت مجدّد در المپیاد کامپیوتر، باید در رشتۀ مذکور، شبت نام نمایند امّا از شرکت در آزمون های مرحلۀ اوّل، دوّم و سوّم المپیاد کامپیوتر معاف هستند و هنگام شروع دورۀ آموزشی در تابستان 1396، باید برگ خلاصۀ وضعیّت تحصیلی و گواهی اشتغال به تحصیل در سال جاری را که تأیید مدرسه و ادارۀ کلّ آموزش و پرورش رسیده باشد، ارائه نمایند.

 

 • دانش آموزانی که در پایۀ دوّم متوسّطه سال تحصیلی 95-1394 موفّق به کسب مدال های نقره و برنز المپیادهای ریاضی، زیست شناسی، شیمی، نجوم و اخترفیزیک و یا مدال برنز المپیاد کامپیوتر شده اند و همچنین در دورۀ آموزشی تابستان 1395 مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان نیز شرکت داشته اند، در صورت تمایل به شرکت مجدّد در المپیادهای علمی، ملزم به ثبت نام و حضور در مراحل مختلف آزمون های المپیاد در سال تحصیلی جاری بوده و فقط در صورت موفّقیّت به مراحل بعدی راه خواهند یافت.

 

۴) زمان، نحوۀ ثبت نام و مدارک لازم:

 

۱-۴) زمان ثبت نام:

 

ثبت نام از روز یک شنبه مورّخ 28/09/1395 تا پایان روز جمعه مورّخ 03/10/1395 انجام خواهد شد. این زمان قابل تمدید نبوده و به دانش آموزان توصیه می شود ثبت نام را به روزهای پایانی موکول نکنند.

 

۲-۴) نحوۀ ثبت نام:

 • ثبت نام در آزمون المپیادهای سال جاری، همانند سال گذشته، صرفاً به صورت اینترنتی بوده و برای این منظور علاقه مندان داخل و خارج از کشور می توانند در زمان مقرّر با مراجعه به سامانۀ نام نویسی الکترونیکی به نشانی http://oly.medu.ir نسبت به این امر اقدام نمایند.
 • پس از تأیید صحّت اطّلاعات توسّط مدیر واحد اموزشی، ثبت نام در سامانۀ مذکور نهایی خواهد شد.
 • مدیران محترم واحدهای آموزشی موظّفند پس از ثبت نام دانش آموزان آموزشگاه خود، با مراجعه به سامانۀ مربوط نسبت به تأیید اطّلاعات و درج و تأیید عکس دانش آموزان اقدام نمایند. مسئولیّت هرگونه اختلاف در تأیید اطّلاعات و تصویر دانش آموزان، متوجّه مدیران محترم است.

 

۳-۴) مدارک لازم جهت ثبت نام:

 

 • مبلغ ثبت نام برای هر المپیاد 225000 ریال (دویست و بیست و پنج هزار ریال) است که صرفاً از طریق درگاه اینترنتی سامانه ثبت نام دریافت و به حساب درآمد اختصاصی ادارات کلّ آموزش و پرورش استان ها واریز خواهد داشت. دانش اموزان گرامی باید جهت پرداخت وجه ثبت نام، از کارت های بانکی عضو شتاب استفاده نموده و رمز دوّم پرداخت اینترنتی را به همراه داشته باشند.
 •  

تذکّر مهم: در صورت واریز وجه ثبت نام المپیاد به صورت مستقیم از طریق مراجعه به بانک و یا دستگاه های خودپرداز، هیچ گونه ثبت نامی انجام نشده و وجه واریزی نیز قابل استرداد نخواهد بود.

 

 • جهت ثبت نام، فایل اسکن شدۀ یک قطعه (4*3) با زمینۀ سفید، مربوط به تصویر سال جاری دانش آموز مورد نیاز بوده و ضمناً حجم این فایل نباید از 70 کیلوبایت بیشتر باشد. در صورت استفاده از هرگونه تصاویر قدیمی و غیر از تصویر دانش آموز شرکت کننده، ضمن محرومیّت از شرکت در آزمون، پیگردهای قانونی اعمال و ثبت نام آنان بلااثر خواهد شد. ضمناً عکس خواهران باید با حجاب اسلامی بوده و در صورت آنان کاملاً مشخّص باشد.

 

سایر ملاحظات:

 

 • مدیران محترم واحدهای آموزشی علاوه بر نصب یک نسخه از دستور العمل در تابلوی اعلانات، فردی از کارکنان مجرّب را نیز به عنوان مسئول اجرای دستورالعمل تعیین  نمایند.
 • جهت تسهیل در امر ثبت نام و رفع نگرانی اولیاء محترم، مدیران مدارس می توانند از طریق سامانۀ ثبت نام فوق نسبت به ثبت نام گروهی دانش آموزان اقدام نموده و از آمار و وضعیت ثبت نام شدگان واحد آموزشی خود اطّلاع یابند.

 

۵) زمان و نحوۀ توزیع کارت ورود به جلسۀ آزمون:

 

۱-۵) کارت ورود به جلسۀ آزمون یک هفته قبل از برگزاری اوّلین آزمون از طریق سامانۀ ثبت نام به نشانی http://oly.medu.ir به صورت الکترونیکی توزیع خواهد شد. ضروری است داوطلبان عزیز در زمان مقرّر به سامانۀ اعلام شده مراجعه و کارت ورود به جلسۀ خود را دریافت نمایند.

 

۲-۵) لازم است شرکت کنندگان تذکّرات روی کارت را به دقّت مطالعه و جهت ممهور نمودن کارت به مدرسۀ محلّ تحصیل خود مراجعه نمایند.

 

۶) جداول مربوط به زمان برگزاری آزمون ها، منابع امتحانی و شرایط اختصاصی:

 

جدول شماره 1- زمان برگزاری آزمون ها:

 

المپیاد

دوره

روز

تاریخ

ساعت شروع

کامپیوتر

بیست و هفتم

سه شنبه

05/11/1395

09:00 صبح

ادبی

سی ام

سه شنبه

05/11/1395

02:00 بعدازظهر

شیمی

بیست و هفتم

چهارشنبه

06/11/1395

09:00 صبح

نجوم و اخترفیزیک

سیزدهم

چهارشنبه

06/11/1395

02:00 بعدازظهر

ریاضی

سی و پنجم

پنج شنبه

07/11/1395

09:00 صبح

زیست شناسی

بیستم

پنج شنبه

07/11/1395

02:00 بعدازظهر

فیزیک

سی ام

جمعه

08/11/1395

09:00 صبح

 

 

جدول شماره 2- منابع امتحانی:

 

المپیاد

منابع امتحانی

کامپیوتر

مطالب دروس: ریاضی(1) سال اوّل، ریاضی(2) سال دوّم، جبر و احتمال سال سوّم، ریاضی گسسته دورۀ پیش دانشگاهی و ریاضی پایۀ دهم دورۀ دوّم متوسّطه

ادبی

منابع درسی: ادبیّات فارسی(1) و(2)، زبان فارسی(1) و(2)، تاریخ ادبیّات ایران و جهان(1)، عربی(1) عمومی، عربی(2) و (3) علوم انسانی

منابع غیر درسی: به پایگاه اطّلاع رسانی باشگاه دانش پژوهان جوان به نشانی: http://ysc.ac.ir مراجعه نمایند.

شیمی

آزمون مرحلۀ اوّل: از مطالب کتاب های درسی سال های اوّل، دوّم، سوّم دبیرستان و دورۀ پیش دانشگاهی

آزمون مرحلۀ دوّم: از مطالب کتاب های درسی سال های اوّل، دوّم، سوّم دبیرستان  و دورۀ پیش دانشگاهی با محتوایی در سطح کتاب های شیمی عمومی

نجوم و اخترفیزیک

منابع درسی: فیزیک و ریاضی سال های اوّل، دوّم و سوّم و دورۀ پیش دانشگاهی و کتاب های درسی پایۀ دهم دورۀ دوّم متوسّطه

مطالب غیر درسی: موضوعات نجوم کروی، نجوم مقدماتی و تئوری رصد اخترفیزیک و کیهان شناسی مقدّماتی، مقدمه ای بر تحول کهکشانی

ریاضی

مطالب کتاب های درسی سال های اوّل، دوّم و سوّم دبیرستان و کتاب های درسی پایۀ دهم دورۀ دوّم متوسّطه

زیست شناسی

مطالب مرتبط با محتوای کتاب های درسی سال های اوّل و دوّم، سوّم دبیرستان و دورۀ پیش دانشگاهی و کتاب های درسی پایۀ دهم دورۀ دوّم متوسّطه

فیزیک

مطالب کتاب های درسی سال های اوّل، دوّم، سوّم دبیرستان و دورۀ پیش دانشگاهی

 

 

جدول شماره 3- شرایط اختصاصی:

 

المپیاد

رشتۀ تحصیلی

پایه

ملاحظات

کامپیوتر

ریاضی فیزیک

سوّم دبیرستان و دهم

-

کامپیوتر شاخه های فنّی و حرفه ای، کاردانش

ادبی

ادبیّات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی

سوّم دبیرستان

شرکت دانش آموزان پایۀ دهم برابر مصوّبات کمیتۀ المپیاد ادبی به شکل آزمایشی، صورت می پذیرد.

علوم تجربی و ریاضی­فیزیک

شیمی

علوم تجربی و ریاضی­فیزیک

سوّم دبیرستان

شرکت دانش آموزان پایۀ دهم برابر مصوّبات کمیتۀ المپیاد شیمی به شکل آزمایشی، صورت می پذیرد.

نجوم و اخترفیزیک

ریاضی فیزیک

سوّم دبیرستان و دهم

-

ریاضی

ریاضی فیزیک

سوّم دبیرستان و دهم

-

زیست شناسی

علوم تجربی

سوّم دبیرستان و دهم

-

فیزیک

ریاضی فیزیک

سوّم دبیرستان

شرکت دانش آموزان پایۀ دهم برابر مصوّبات کمیتۀ المپیاد فیزیک به شکل آزمایشی، صورت می پذیرد.

 

 

اولیای محترم مدارس و دانش اموزان عزیز برای کسب اطّلاعات بیشتر می‌توانند به آدرس های http://oly.medu.ir، www.sampad.medu.ir و http://ysc.ac.ir مراجعه و جهت برطرف نمودن مشکلات فنّی ثبت نام الکترونیکی با شماره های 22010909-021 و 82283023-021 و 09372727731 تماس حاصل نمایند.

 

کامنت ها

تعداد کامنت ها0

  اولین پیام باشید

کامنت شما

توضیحات