جهت استفاده از خدمات سایت نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید.

چگونه برای المپیاد کامپیوتر آماده شوم؟ مسیر موفقیت در المپیاد کامپیوتر چیست؟

0 محصول
سبد خرید شما خالی است.
قیمت:
0 تومان
مالیات:
0 تومان
قیمت کل:
0 تومان
30
فروردین
1397
$newsTitle

برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با منابع، اسلایدهایی منتشر شده که می‌توانید در متن خبر بخوانید؛ همچنین آقای امین عابدی از اعضای هیئت علمی ماخ و دارنده‌ی مدال طلای این المپیاد در قالب یک فایل ویدئویی به تفصیل به معرفی این المپیاد پردخته‌اند که در صورت تمایل از اینجا مشاهده کنید.

 

 

المپیاد کامپیوتر

             

تفکیک عناوین

ترکیبیات

نظریه گراف

تفکر الگوریتمی

برنامه نویسی

میزان اهمیت و ضریب تأثیر در مرحله اول: پراکندگی سؤالات در همه ی زیر گروه ها به طور متوازن پخش می‌شود.

میزان اهمیت و ضریب تأثیر در مرحله دوم: آزمون مرحله دوم در دو روز برگزار می شود.

روز اول حدود ۲۵ سؤال تستی پنج گزینه‌ای است.

روز دوم ۴ الی ۶ سؤال تشریحی است.

میزان اهمیت و ضریب تاثیر در مرحله سوم:

قسمت اول: این قسمت به گونه ای است که دانش پژوه بتواند با صرف وقت مناسبی با محاسبه روی کاغذ (برای مثال شمارش ترکیبیاتی) به جواب برسد یا با کمک کامپیوتر یک برنامه ساده در حد if و for برای حل آن بنویسد.

قسمت دوم: این قسمت به گونه ای است که دانش پژوه امکان رسیدن به جواب بدون استفاده از کامپیوتر و برنامه نویسی را نخواهد داشت. برای حل این قسمت نیاز به برنامه نویسی کمی پیچیده تر نظیر استفاده از ارایه و یا الگوریتم های ساده ( نظیر مرتب سازی) است.

قسمت سوم: این قسمت مستلزم حل تئوری مفصل تر و برنامه نویسی بیشتری است. سعی می شود این قسمت نیازی به الگوریتم یا ابزارهای برنامه نویسی خیلی پیچیده نداشته باشد تا شرایط تا حد ممکن برای دانش پژوهان عادلانه بماند.

 

 

 

ترکیبیات:

اصول شمارش، روش‌های چندگونه شمردن

پیش‌نیازه: ندارد

—مباحث:

روش‌های اولیه شمارش، جایگشت‌ها، ترکیب‌ها و بسط‌های چند جمله‌ای، اصل لانه‌کبوتری، استقرای ریاضی، روابط بازگشتی، افرازهای عددی، اصل شمول و عدم شمول، ناوردایی

—در این زمینه و در ایران کتاب‌های متعددی به چاپ رسیده است.

الف) روش‌های ترکیبیات (جلد 1 الی ۴)، فاطمی، علیرضا علیپور (جلد اول ویژه‌ی آماده‌سازی مرحله اول؛ جلد 2 ویژه‌ی دانش‌آموزان علاقه‌مند به مرحله دوم المپیادهای ریاضی و کامپیوتر)

ب) الفبای المپیاد ریاضی، دانش‌پژوهان‌جوان، مرتضی محمدآبادی (رفرنس رسمی کمیته، مطالعه‌ی بخش استقرای این کتاب با رویکرد حل مسئله به همه ی دانش آموزان توصیه می شود)

—گام بعدی: حل مسئله و کلنجار رفتن با مسائل سال‌های گذشته است که از کتاب‌هایی مثل 102 مسئله‌ی ترکیبیات، دانش‌پژوهان جوان و ترکیبیات شمارشی انتشارات خوشخوان توصیه می‌شود.

 

 

 

 

نظریه گراف

روش‌های مدل کردن با استفاده از گراف

پیش‌نیازها: ترکیبیات مقدماتی و استقرا

مباحث: تعاریف، درخت‌ها، جورسازی، هم‌بندی و رنگ‌آمیزی و ...

در این زمینه کتاب زیر به چاپ رسیده است: —مقدمه‌ای بر نظریه‌ی گراف (Introduction to Graph Theory)، نشر گسترش علوم پایه، وست

 

 

 

 

تفکر الگوریتمی و برنامه نویسی

روش حل مسئله با تفکر منطقی و قابل تحلیل برای کامپیوتر

پیش نیازها: ندارد

مباحث: در زیر بخش تفکر الگوریتمی، دانش آموزان روش حل معماهایی که عمدتاَ ماهیتی الگوریتمی دارند و حل آن ها نیازمند نگرش خاصی به مسئله است را فرا می گیرند.

آشنای با داده ساختارها و روش های ذخیره سازی در برنامه نویسی برنامه ++C

برنامه ریزی و منابع آموزشی

الف) معماهای الگوریتمی ، فاطمی، دکتر محمد قدسی ( منبع سنتی که برای تکمیل خلاقیت دانش آموزان و توانایی چینش ساختارهای الگوریتمی از آن استفاده می شود.)

ب) آشنایی با الگوریتم ها با رویکرد خلاقانه (creative)، دانش پژوهان جوان ( این کتاب پلی است برای ورود به دنیای برنامه نویسی)

ج) مقدمه ای بر الگوریتم ها، انتشارات نص،  دکتر یحیی تابش( بخش الگوریتم های حریصانه، بازگشتی و دودویی از این کتاب توصیه می شود.)

د) دوره ی آموزش فشرده و آشنایی با مقدمات برنامه نویسی ( معمولاَ شروع برنامه نویسی نیاز به همراهی یک استاد دارد که البته لزوماَ نیازی نیست با المپیاد قرابت نزدیکی داشته باشد. هر استاد برنامه نویسی می تواند از عهده ی مقدمات اولیه برآید.)

ه) استفاده از بخش help نرم افزار c++ ( یکی از بهترین همراهان در آشنایی با این نرم افزار است.)

و) اصول برنامه نویسی c++ دایتل اند دایتلز

موارد ج، د، ه برای آزمون مرحله سوم نیاز است اما به جهت اهمیت این بخش ها در المپیاد کامپیوتر توصیه می شود از همان ابتدای آشنایی با ترکیبیات، برنامه نویسی را نیز آغاز نمایند.

 

 

در این ویدئو امین عابدی، دارنده‌ی مدال طلای المپیاد کامپیوتر و از مدرسین باسابقه‌ی المپیاد با تجربه‌ی سرگروهی المپیاد کامپیوتر در مدارس سمپاد و از اعضای هیئت علمی ماخ، المپیاد کامپیوتر را معرفی می‌کند، منابع و بخش‌های آن را توضیح می‌دهد. در ادامه‌ی این ویدئو مجموعه‌ی آموزشی المپیاد کامپیوتر منتشر خواهد شد. اگر می‌خواهید با المپیادهای هفت گانه بیشتر آشنا شوید، ویدئوی «المپیاد چیست؟» ماخ را ببینید.

 

 

 

کامنت ها

تعداد کامنت ها0

    اولین پیام باشید

کامنت شما

توضیحات