جهت استفاده از خدمات سایت نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید.

پشت پرده‌های فاجعه‌ی آزمون سمپاد

0 محصول
سبد خرید شما خالی است.
قیمت:
0 تومان
مالیات:
0 تومان
قیمت کل:
0 تومان
7
مرداد
1397
$newsTitle

محمد مهدی حاجی پروانه دبیر سرویس زندگی روزنامه «صبح نو» ‌‎با ارائه‌ی گزارشی دقیق و مرحله به مرحله از آنچه در طی ماه گذشته بر آزمون سمپاد گذشته، ما را از چند و چون این فاجعه‌ی بزرگ و هدف‌مند که توسط وزیر و مشاوران طرح‌ریزی شده پرده بر می‌دارد.

 

۱- وزیر آموزش و پرورش صبح یکشنبه در گفتگوی تلفنی با رضا رسیدپور در برنامه‌ی حالا خورشید در پاسخ به چرایی استفاده از تست هوش ریون در آزمون سمپادگفت:"این ، تنها تست استاندارد موجود در کشور برای سنجش هوش است."
ادعای عجیبی است. نیست؟
حالا بیایید روند رسیدن به آزمون جمعه را بررسی کنیم.

۲- اردیبهشت امسال پس از تصمیم نهایی برای برگزاری آزمون ورودی برای پایه هفتم سمپاد، کارگروهی8 نفره متشکل از چند متخصص هوش سنجی، 2 مدیر سمپاد و یکی از معاونان وزير آ.پ تشکیل می‌شود.
اسمش را می‌گذارند: «کارگروه علمی سنجش و پذیرش دانش‌آموز در دبیرستان‌های دوره اول استعدادهای درخشان»

۳- دکتر کامبیز کامکاری از شناخته شده‌ترین متخصصان هوش‌سنجی در ایران، یکی از اعضای این کارگروه بود. او به روزنامه صبح نو می‌گوید جلسات در چند نوبت برگزار شد و در آخرین جلسه یعنی 2 خرداد، تصمیم بر آن شد که از آزمون معتبر و استاندارد شده «رینولدز» استفاده کنیم. تستی مربوط به سال 2014.

۴- همه چیز ظاهرا خوب پیش می‌رفت که به یکباره توفان آغاز شد. دکتر فاطمه مهاجرانی که با فشارهای بیرونی دکتر رضا گلشن مهرجردی که از دلسوزان و همکاران قدیمی سمپاد بوده است را از معاونت تیزهوشان خود برداشته بود، به دفتر وزیر رفت. نتیجه جلسه حیرت‌آور بود: انحلال کارگروه 8 نفره و سپردن عنان طراحی آزمون به دو معاون از مجموعه داخلی وزارتخانه.

۵- واکنش مهاجرانی، ماجرا را پیچیده‌تر کرد. او از روز چهارشنبه 9 خرداد و پس از جلسه با وزیر، محل کارش را ترک کرد و تا دوشنبه هفته بعد از آن در محل کار خود حاضر نشد.
رفتاری شبیه قهر.

۶- به هر حال با دستور شخص وزیر، مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان به طور کامل از روند طراحی سوالات آزمون ورودی پایه هفتم سمپاد کنار گذاشته شد.
در عوض عبدالرسول عمادی رئیس مرکز آزمون و مجید_قدمی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور ماموریت یافتند سوالات آزمون را طراحی کنند.

۷- نتیجه این تفویض مسئولیت، کپی از آزمون 60 سوالی تست ریون برای شناسایی تیزهوشان متقاضی پایه هفتم سمپاد بود.
نکته جالب دیگر این که بر خلاف تست استاندارد ریون، این آزمون «نمره منفی» هم داشت! آن هم با غلطی فاحش در جلد دفترچه سوالات آزمون.

۸- دکتر کامکاری بر خلاف وزیر، معتقد است تست هوش «ریون» به هیچ عنوان انتخاب مناسب و استانداردی برای سنجش هوش دانش‌آموزان نبوده است: «این تست قدیمی 60‌ سؤال شامل 5سری 12‌تایی است که 3 سری 12‌تایی اولیه را حتی بچه‌های پایه‌های پایین‌تر از پنجم دبستان هم می‌توانند به راحتی پاسخ دهند.»

۹- دکتر کامکاری به روزنامه صبح نو می‌گوید: «‌مسئولانی که مدرک دانشگاهی یکی‌شان دکترای تاریخ علم است و یکی دیگر فلسفه تعلیم و تربیت، نمی‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای طراحی آزمون ورودی تیزهوشان باشند و نتیجه همان می‌شود که از روز جمعه دیده‌ایم.»

۱۰- باید دید آیا جناب بطحایی پاسخی قانع‌کننده به افکار عمومی و خانواده‌های ناراضی حدود 150‌هزار دانش‌آموز متقاضی ورود به مدارس سمپاد در پایه هفتم خواهد داد؟
آیا معمای انحلال کارگروه 8نفره و استفاده از تست نخ نما شده ریون، در روزهای آینده رمز گشایی خواهد شد؟

 

 

کامنت ها

تعداد کامنت ها0

    اولین پیام باشید

کامنت شما

توضیحات