جهت استفاده از خدمات سایت نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید.

المپیاد زمین‌شناسی چیست؟

0 محصول
سبد خرید شما خالی است.
قیمت:
0 تومان
مالیات:
0 تومان
قیمت کل:
0 تومان
26
شهریور
1396
$newsTitle

با توجه به آنکه شنیده‌ها از گوشه و کنار حکایت از آن دارد که ان‌شاالله و به‌زودی به همت باشگاه دانش‌پژوهان جوان المپیاد علوم زمین در ایران نیز برگزار خواهد شد؛ موسسه ماخ برای آشنایی بیشتر دانش‌آموزان ایرانی و ایجاد شناخت اولیه از این المپیاد نسبت به ترجمه و انتشار اساسنامه‌ی نسخه‌ی بین‌المللی این المپیاد اقدام کرده است. شایان ذکر است به احتمال زیاد این المپیاد در سال‌های نخست برگزاری حائز معافیت‌هایی که پیش از این از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی اعلام شده بود نخواهد شد.

المپیاد جهانی علوم زمین (انگلیسی: International Earth Science Olympiad)(IESO) یکی از المپیادهای علمی است که به طور سالانه برای دانش آموزان دبیرستانی است برای این که بتوانند توانایی های خود را در زمینه هایی مانند زمین شناسی، هواشناسی، علوم محیط زیست، و اخترشناسی زمینی (terrestrial astronomy) مورد آزمایش قرار دهند. دانش آموزانی که برنده رقابت های ملی کشور خود می شوند دعوت به شرکت در این مسابقات می شوند و همه کشورهای علاقه‌مند برای شرکت کردن در این مسابقات، تشویق می شوند. این مسابقات یکی از بزرگ ترین فعالیت های سازمان بین‌المللی آموزش علوم زمین (International Geoscience Education Organization - IGEO) است که هدفش بالابردن علاقه دانش آموزان، افزایش آگاهی عمومی از علوم زمین و افزایش یادگیری علوم زمین دانش آموزان است

 

 

اساس نامه داخلی المپیاد زمین‌شناسی

(نسخه شماره 4، منتشر شده در 1 نوامبر 2016)

 

مقدمه: اساس‌نامه IESO، بر اساس قطعنامه هیئت‌داوران بین‌المللی (International Jury) که در ژاپن به تاریخ آگوست 2016 برگزار شد، تجدید نظر گردید. این نسخه (نسخه شماره 4) شامل 11 صفحه می است که در تاریخ 1 نوامبر 2016 منتشر گردید و جایگزین تمام بخشنامه‌های قبلی یا نسخه‌های منتشر شده است.

1-مقدمه

المپیاد زمین‌شناسی بین‌المللی IESO، یک رقابت سالانه زمین‌شناسی برای دانش‌آموزان دوره راهنمایی است. IESO به‌عنوان یکی از فعالیت‌های اصلی موسسه آموزشی زمین‌شناسی  (IGEO)برای کشورهایی در سراسر دنیا است که در برنامه درسی ملی خود، تأکیدی قوی بر زمین‌شناسی دارند تا بتوانند این رقابت‌ها را حمایت کنند. دانش‌آموزانی که برنده مسابقات ملی مربوطه هستند برای شرکت در مسابقات IESO برگزیده می‌شوند. بدیهیست تمام کشورهای علاقه‌مند به مشارکت در IESO تشویق می‌شوند.

2- اهدافی که برای IESO در نظر گرفته شده است:

  • علایق دانش‌آموزان را افزایش داده و آگاهی عمومی از زمین‌شناسی را بالا ببرد.
  • یادگیری دانش‌آموزان در زمین‌شناسی را بهبود دهد.
  • عمق آموزش زمین‌شناسی در مدارس را بیشتر کند.
  • مشارکت‌های بین‌المللی در تبادل ایده‌ها و مواد در زمین‌شناسی را ارتقاء دهد و همچنین آموزش زمین‌شناسی را نیز ارتقاء بدهد.
  • روابط دوستانه را بین پژوهشگران جوان از کشورهای مختلف افزایش دهد و دانش‌آموزان با استعداد و توانمند در زمین‌شناسی را شناسایی کند.

3- سازمان

IESO توسط یک موسسه مجاز در یکی از کشورهای مشارکت‌کننده با همکاری کمیته هماهنگی IESO و هیئت آزمون، تشکیل شده است. رقابت‌ها هر ساله در محل کشور برگزارکننده برپا می‌شود. زبان رسمی IESO انگلیسی است.

4- الزامات برگزارکننده

برگزارکننده IESO ملزم به دعوت از تمام کشورهایی است که به شرکت در مسابقه تمایل دارند. برگزارکننده باید برای تمام کشورهای شرکت‌کننده یک برنامه سفر IESO و گزارشی از مسابقات برگزارشده ارسال کند.

برگزارکننده می‌تواند از دانشمندان و مربیان برجسته به‌عنوان مشاهده‌گر، سخنران یا لیدر دعوت به‌عمل آورد.

برگزارکننده IESO موافقت کرده است هیچ تبعیضی بین کشورها و هیئت‌های نمایندگان بر اساس گرایش‌های سیاسی، روابط دیپلماتیک، نژاد، رنگ، جنس، معلولیت، وابستگی مذهبی یا هر فاکتور دیگری که مربوط به شرکت در مسابقه نمی‌شود؛ را نگذارد.

هیئت‌های نمایندگان

هر کشور شرکت‌کننده، تیم نمایندگی مستقل خود را اعزام می‌کند. هر تیم نماینده از هر ملیتی، حداکثر 4 شرکت‌کننده و 2 مربی دارد. علاوه بر این، هر کشور شرکت‌کننده ممکن است یک یا چند دانش‌آموز مهمان و مشاهده‌کننده را با خود بیاورد. شرکت‌کننده‌ها نباید قبل از 1 جولای، سال 19-x متولد شده باشند که در آن x سال برگزاری المپیاد است. شرکت‌کننده‌ها نباید محصل دانشگاه/کالج باشند. شرکت‌کننده‌ها باید دانش‌آموز محصل در مدارس راهنمایی یا دبیرستان باشند. اگر آن‌ها قبل از مسابقه فارغ‌التحصیل شده باشند، برگزارکننده باید از تاریخ فارغ‌التحصیلی‌شان مطلع باشد. دانش‌آموزی که قبلاً در یک IESO شرکت کرده و می‌خواهد متعاقباً در IESO شرکت کند فقط به‌عنوان دانش‌آموز مهمان می‌تواند در مسابقات شرکت داشته‌باشد. شرکت دانش‌آموزی که پیش از این در یکی از مسابقات IESO شرکت داشته به‌عنوان عضوی از یک تیم ملی پذیرفتنی نیست. این بدین معناست که چنین دانش‌آموزی واجد هیچ‌گونه مدالی در مرتبه دوم یا IESO بعدی نخواهد بود.

مربیان بهتر است که متخصص در تحصیلات زمین‌شناسی یا زمین‌شناس با مقداری سابقه‌ی تدریس در مدارس باشند.

آن‌ها باید قادر به بحث در مورد سؤال‌ها/کارها و چگونگی بهتر انجام دادنشان، باشند. آن‌ها باید زبان رسمی IESO را بشناسند و درنتیجه قادر به ترجمه برگه سؤالات و مواد مرتبط از زبان انگلیسی به زبان بومی شرکت‌کننده خود باشد. علاوه بر این آن‌ها باید وضعیت آموزشی زمین‌شناسی در کشورشان را معرفی کنند و بدانند چه حرکت‌هایی جهت ارتقاء زمین‌شناسی در کشورشان انجام‌شده است، چه چشم‌اندازی دارد و چه مانع‌هایی پیش رو بوده است.

6- آماده‌سازی موارد برای IESO و موارد همکاری

برگزارکننده IESO مسئول برنامه‌ریزی همه‌ی موارد لجستیکی IESO است. مکان و تاریخ‌های اولیه برای رویداد باید توسط برگزارکننده حداقل از یک سال قبل از مسابقه ارائه گردد. کل مدت‌زمان IESO، می‌تواند از بازه زمانی یک هفته تا دو هفته متغیر باشد. این رویداد باید روش مطالعاتی علمی زمین را برآورده کند تا ذهن جوان را تحت تأثیر قرار دهد که زمین یک سامانه‌ی یکپارچه و بزرگ است. این رویداد شامل 2 بخش خواهد بود: نوشتاری (تئوری) و آزمون‌های عملی. آزمون کتبی شامل مسائلی تعمیم یافته‌ است که قوای خلاقیت، دانش شرکت‌کنندگان و درکشان در علوم زمین را بسنجد. آزمون عملی شامل کارهایی است که طراحی شده تا توانایی شرکت‌کنندگان را به‌منظور اجرای تحقیقات در بررسی علمی علوم زمین، ارزیابی کند. آزمون کتبی از مجموعه‌ی مسائل زمین‌شناسی‌ای تشکیل می‌شود که شرکت‌کننده‌ها باید در بازه‌ی زمانی‌ای که نباید از شش ساعت بیشتر بشود، حل شوند. آزمون عملی شامل موارد آزمایشی و یا / کار عملیاتی است که باید توسط شرکت‌کننده‌ها در یک بازه زمانی مناسب تکمیل گردد.

کمیته علمی کشور میزبان و مربیان و مشاهده‌کنندگان کشورهای مختلف می‌توانند سؤالات و ایده‌های خود را برای همکاری به هیئت برگزارکننده‌ی آزمون بفرستند. هیئت برگزارکننده‌ی آزمون، برای طراحی برگه‌های سؤالات باید اطمینان حاصل کنند که سؤالات از کیفیت خوبی برخوردار باشد، از سطح مدارس راهنمایی و دبیرستان باشد، حافظه‌ی دانش آموزان را نسنجند بلکه قدرت فکر کردن و توانایی آنالیز دانش آموزان را بسنجند، مطابق با علوم مرتبط با زمین باشد، مطابق با برنامه درسی رسمی IESO باشد و اطمینان حاصل کنند که بین آزمون کتبی (تئوری) و عملی تعادلی منصفانه برقرار باشد. هیئت برگزارکننده‌ی آزمون باید همچنین راه‌حل‌ها و دستورالعمل‌های تصحیح را تهیه و منتشر کنند. به تمامی شرکت‌کنندگان، مسائل تئوری و عملی به‌صورت مکتوب داده خواهد شد و مواد لازم موردنیاز برای حل مسائل و انجام آزمایش‌ها، نیز در دسترسشان قرار خواهد گرفت. شرکت‌کنندگان اجازه آوردن وسایل نوشتاری و ترسیمی و ماشین‌حساب غیرقابل برنامه‌ریزی برای امتحانشان را دارند. برگه‌های سؤالات آزمون کتبی و عملی IESO (انگلیسی و تمام نسخه‌های غیر انگلیسی) اسناد آموزشی مهمی هستند که در سایت رسمی IESO منتشر خواهد شد (www.ieso-info.org) به‌طوری‌که همه‌ی معلمان و دانش آموزان سراسر جهان می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. به همین جهت مربیان اعزامی از کشورها باید در زمان ثبت‌نام شایستگی خود را برای انتشار نسخه‌ی ترجمه‌شده بر روی وب‌سایت IESO، احراز نمایند.

تیم تحقیقات بین‌المللی (ITFI) و پروژه سیستم زمین (ESP) دو فعالیت هدفمند در ارتقاء مشارکت‌کنندگان بین‌المللی و ایجاد پل دوستی بین دانش آموزان بااستعداد سرتاسر جهان، دارند. پیوست‌های 1 و 2 جزئیات بیشتری از (ITFI) و (ESP) را در اختیارتان قرار می‌دهد. (ITFI)و (ESP) وظیفه‌ی نظارت بر هیئت برگزاری آزمون را دارند و کیفیت عملکردشان را تضمین می‌کنند.

7-هیئت داوری بین‌المللی

هیئت داوری برای مسابقات عبارت از رئیس و اعضاء است. رئیس هیئت داوری بین‌المللی توسط برگزارکننده‌ی IESO منصوب می‌شود. اعضای هیئت داوری بین‌المللی شامل دو مربی به نمایندگی از هر کشور شرکت‌کننده است. قطعنامه هیئت داوری بین‌المللی بر اساس رأی اکثریت با حضور حداقل 75 درصد از اعضای این شورا صورت می‌گیرد. هر کشور شرکت‌کننده دارای یک رأی است، در صورت به وجود آمدن گره، رئیس رأی تعیین‌کننده دارد.

هیئت داوری بین‌المللی مسئولیت‌های زیر را دارد:

1- مطمئن شود که مسابقات مطابق مقررات انجام می‌گیرد.

2- رصد کردن پروسه امتحانات. هیئت داوری بین‌المللی حق تصمیم‌گیری بر محروم کردن از مسابقات را دارد اگر شرایط شرکت یکی از کشورها مطابق مقررات انجام نگیرد و همراه با فریبکاری باشد.

3- بر پروسه تصحیح جواب‌های شرکت‌کنندگان نظارت کند و اطمینان حاصل نماید که همه شرکت‌کنندگان با یک معیار یکسان قضاوت می‌شوند.

4-برای تائید نتیجه نهایی ارزیابی، تائید رتبه‌ها و تصمیم‌گیری بر جوایز شرکت‌کنندگان؛ رئیس و اعضای هیئت داوری بین‌المللی باید نتایج تصمیم‌گیری در مورد ارزیابی و جوایز را تا اطلاع‌رسانی رسمی محرمانه نگه‌دارند.

5- برای تعدیل هرگونه تفاوت بر نتایج نهایی بین داوران بین‌المللی (پیشنهاد می‌شود)

8- ارزیابی و جوایز

شرکت‌کنندگان به امتحانات کتبی و عملی پاسخ می‌دهند که توسط هیئت‌داوران بین‌المللی ارزیابی و تصحیح می‌گردد. رتبه‌بندی شرکت‌کنندگان بر اساس نمره نهایی امتحانات تئوری و عملی خواهد بود. نتایج رسمی ارزیابی و تعداد مدال‌هایی که باید اهدا شود درنهایت توسط هیئت‌داوران بین‌المللی تعیین می‌شود. تعداد مدال‌های طلا حدود 10 درصد تعداد شرکت‌کننده‌ها، 20 درصد برای مدال نقره و 30 درصد برای مدال برنز است. به رقبایی که مدالی برنده نشدند ولی در مسائل تئوری یا یک بخش از مسابقات عملی، نمره‌ی بالایی به‌دست ‌آورده‌اند جوایزی افتخاری نیز اهداد می‌گردد. همه مدال‌ها و جوایز افتخاری به صورتی فردی یا گروهی اهدا می‌گردد، نه بر اساس نتیجه‌های ملی. هر رقیبی یک گواهینامه در تصدیق مشارکت او مرد/ زن در IESO دریافت خواهد کرد.

اجرای وظایف (ITFI) و (ESP)، نیز توسط هیئت‌داوران بین‌المللی ارزیابی می‌شود. اعضای گروه یا گروه‌هایی که جایزه می‌برند از طرف (ITFI) و (ESP) گواهینامه‌های فردی دریافت می‌کنند. جزئیات بیشتر در پیوست 1 و 2 آمده است.

 

9-مالی

هر کشوری که در IESO شرکت می‌کند باید برای شرکت‌کننده‌اش هزینه‌ای بپردازد. مقدار مبلغ ثبت‌نام توسط برگزارکننده IESO مشخص می‌گردد و درخواست در یک نامه رسمی به کشورهای مشارکت‌کننده فرستاده می‌شود. هزینه ثبت‌نام می‌تواند جهت توسعه کشورها، درصورتی‌که بودجه اجازه بدهد، کاهش پیدا کند. مبلغ ثبت‌نام باید در ابتدا یا در شروع IESO پرداخت شود. هر کشور شرکت‌کننده باید هزینه‌های سفر اعزام هیئت نمایندگان (رفت‌ و برگشت) در کشوری که IESO در آن برقرارشده است را پرداخت کند.
بقیه هزینه‌ها مستقیماً مربوط به IESO می‌شود شامل هزینه‌های محل اقامت، غذاها و حمل‌ونقل محلی برای همه نمایندگان کشورها؛ تحت پوشش برگزارکننده‌ی IESO خواهد بود. برگزارکننده‌ی IESO می‌تواند از هزینه ثبت‌نام رئیس و اعضای هیئت امتحانات چشم‌پوشی کند.

10-بدنه‌ی IESO

هیئت امتحانات مسئولیت دریافت ایده و سؤالات از کمیته ملی محلی و مربیان و مشاهده‌کنندگان دیگر کشورها برای امتحانات IESO و نهایی سازی برگه سؤالات، در کنار تهیه راه‌حل‌ها و تهیه دستورالعمل‌ها طبق آنچه در پاراگراف 6 در بالا ذکر شد را دارد. گذشته از این باید وظیفه (ITFI) و (ESP) را تائید کند. هیئت مشورتی IESO توصیه به همکاری انجمن‌ها در نگهداری استاندارد بالای IESO را دارد. هیئت مشورتی توسط رئیس IGEO اداره می‌شود. هیئت مشورت شامل اعضای انجمن بین‌المللی IGEO و معرف روابط سازمان‌های بین‌المللی که منتصب رئیس به‌عنوان اعضای هیئت مشاوران هستند، است.

انجمن هماهنگ‌سازی سازمان IESO مشغول به کار طولانی مدت است. اعضای انجمن هماهنگ‌سازی رییس‌های IGEO هستند و معرف کشورهایی هستند که میزبان IESO در طول مدت 2 سال گذشته بوده‌اند و همچنین کشورهایی که میزبانی این مسابقه را در دو سال آتی بر عهده خواهند داشت. برای شروع میزبانی دوره‌ا‌ی IESO هر کشور شرکت‌کننده یک عضو در انجمن هماهنگ‌سازی خواهد داشت.

انجمن هماهنگ‌سازی رئیسش را خودش انتخاب می‌کند و کارش را در همکاری نزدیک با رئیس و برگزارکننده‌ی IESO با اهداف و مقرراتIESO  انجام می‌دهد. انجمن هماهنگ‌سازی ممکن است گروه‌های مختلفی را برای مدیریت سریع مسائل یا کارهای المپیاد ایجاد کند به‌مانند، روابط عمومی، افزایش بودجه، توسعه منابع درسی و کارهای اجرایی دیگر. یک کمیسیون از چندین عضو تشکیل است. حداقل یکی از آن‌ها باید عضو انجمن هماهنگ‌کننده باشد و دیگران نقش کمکی دارند که توسط انجمن هماهنگ‌کننده دعوت‌شده‌اند.

هیئت‌داوران بین‌المللی برای هر رقابت یک ترکیب مشخص دارند. هیئت‌داوران شامل رئیس و دو نفر معرف از هر نماینده ملی است. این نماینده‌ها باید در زمین‌شناسی متخصص باشند و در رشته‌ی زمین‌شناسی تحصیل‌کرده باشند. که توسط کشور برگزارکننده‌ی IESO منصوب شده، ریاست می‌شود.

11- اساسنامه

تمام کشورهای شرکت‌کننده در IESO، هیئت‌های نمایندگانشان و بدنه‌ی IESO ملزم به مطالعه‌ و اجرای اساس‌نامه IESO هستند. پیشنهادها برای تغییر در اساسنامه، باید چهار هفته قبل از اولین روز IESO به‌صورت نوشتاری توسط ایمیل به برگزارکننده‌ی محلی IESO که به‌نوبه‌ی خود آن‌ها را از طریق ایمیل به شرکت‌کننده‌های قبلی و فعلی IESO توزیع می‌کند و معرف کشوری IESO هستند، ارائه گردد. تغییرات در اساس‌نامه فقط توسط هیئت‌داوران بین‌المللی وقتی‌که بیشتر از دو سوم رأی‌ها با توجه به تعداد نهایی اعضاء به نفع تغییرات رأی دهند، ممکن می‌شود. هر موردی که در اساسنامه نیامده است طبق تصمیم هیئت‌داوران بین‌المللی در جلسه، عمل می‌گردد.

 

پیوست-1

تیم تحقیقات بین‌المللی (ITFI)

المپیاد بین‌المللی زمین‌شناسی، فقط یک رقابت بین دانش آموزان نیست. یکی از اهداف اصلی IESO افزایش مشارکت بین‌المللی و ایجاد پل دوستی بین دانش آموزان با استعداد و جوان سرتاسر دنیا است. برای رسیدن به این هدف IESO، بخش یکپارچه تیم تحقیقات بین‌المللی (ITFI) و پروژه سیستم زمین(ESP) را دارد. این فعالیت‌ها منحصر به IESO و در بخش دوم المپیادهای علمی دیگر، است. جنبه روحی فعالیت‌ها رقابت نیست بلکه همکاری و دورهم جمع شدن و باهم کار کردن دانش‌آموزها با ملیت‌های مختلف، فرهنگ‌های گوناگون و پیش‌زمینه‌های متفاوت، است. این موضوع منحصر به امروز نیست و اهمیتش در آینده به مرور خیلی بیشتر هم می‌شود، چراکه گام‌های بزرگ در تحقیقات علمی آینده با تلاش دانشمندان منفرد ممکن نخواهد بود مگر با گروهی از دانشمندان بانظم‌ها، بینش‌ها و ملیت‌های مختلف.

هر گروهی در یک سایت جهت بررسی هدایت خواهند شد. در این سایت‌ها دانش‌آموزان تحقیقاتی انجام می‌دهند و از طریق مشاهده یاد می‌گیرند، اطلاعات جمع‌آوری می‌کنند و تصاویر را در جای خود قرار می‌دهند، در اینترنت برای اطلاعات مربوطه جست‌وجو می‌کنند، داده‌ها را با انتقاد آنالیز می‌کنند و سؤالات هر سایت را پاسخ می‌گویند. علاوه بر این آن‌ها ممکن است گزارشی آماده کنند و یک پاورپوینت (PowerPoint) جهت ارائه رو درروی دیگر دانش آموزان، مربیان و مشاهده‌کنندگان، درست کنند؛ بنابراین حضار هیجان را با تمام پروژه‌های ITIF به اشتراک می‌گذارند. هیئت داوری تیم‌ها را ارزیابی می‌کند و در تیم‌های دریافت‌کننده‌های مدال‌های طلا / نقره / برنز ITFI، تصمیم‌گیری می‌کنند. روال (طرح ارزیابی) برای ITFI به‌صورت زیر است.

روال ارزیابی ارائه پروژه ITFI

محتوا

خیلی ضعیف

سطحی

کامل

اجزاء

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

عمق پروژه

دانش و اطلاعات فراتر ازآنچه توسط راهنما ارائه شد، بود؟

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

استفاده از اصول زمین شناسی

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

ارتباط کامل سیستم
زمین شناسی

 

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

اصالت و خلاقیت

ارائه دادن ایده‌های اصلی و چشم‌انداز که توسط رهبر گروه ارائه نشده بود

خیلی ضعیف

سطحی

کامل

کارها

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

شفافیت موضوع و هدف

 

1

۲

۳

۴

۵

۶

۷

۸

۹

۱۰

۱۱

۱۲

۱۳

۱۴

۱۵

۱۶

۱۷

۱۸

۱۹

20

یک ارتباط تمیز بین قسمت های ارائه (جریان ارائه)

 

 

 

استفاده از ابزارها

 

خیلی ضعیف

سطحی

کامل

کارها

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

سطح تمرکز موضوعات

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

حداقل متن و شفافیت فونت ها

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

ارائه پویا برای کمک به محتوا بود؟

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

استفاده متنی از اصطلاحات علمی

1

5

زیبایی شناختی

 

 

ارئه شفاهی

 

خیلی ضعیف

سطحی

کامل

کارها

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

همگام سازی بین ارائه شفاهی و PPT

 

۱

۲

۳

۴

۵

۶

۷

۸

۹

۱۰

صراحت

 

۱

۲

۳

۴

۵

۶

۷

۸

۹

۱۰

مدیریت زمان

 

 

 

همکاری بین‌المللی (ارزیابی شده در سایت توسط عضو داوطلب در کگنیتو)

 

خیلی ضعیف

سطحی

کامل

معیار (همکاری و مشارکت)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

چه میزان اعضای تیم درتحقیقات واقعا درگیر بوده‌اند؟

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

کیفیت مباحثه بین اعضا

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

آن‌ها آماده یادگیری از یکدیگر بودند؟

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

آیا اعضا به یکدیگر احترام می‌گذاشتند و به هم فرصت مشارکت و سخن گفت می‌دادند؟

 

 

 

پیوست 2

پروژه سیستمی زمین (ESP)

یکی از چالش‌های بزرگ IESO نشان دادن شرایط فعلی علم قرن 21 به‌طورکلی و به‌ویژه زمین‌شناسی است. برای نشانی دادن این چالش هفتمین IESO در کشور هند را با یک فعالیت جدید به اسم «پروژه سیستمی زمین« معرفی کرد. این تأکید دارد بر ارزیابی و توسعه‌ی مهارت‌های علمی زیر: جمع‌آوری داده، آنالیز داده، استدلال، تفکر سیستمی ارتباطات و مشارکت و ارائه‌های نوشتاری و شفاهی.

گروه‌های چند ملیتی دانش آموزان با استفاده از داده‌هایی که از اینترنت به دست می‌آورند موضوعات را تحقیق کرده و داده‌ها را آنالیز می‌کنند، آن‌ها ممکن است نتایجشان و یافته‌هایشان را در قالب ارائه پوستر، به نمایش بگذارند که توسط همه‌ی شرکت‌کنندگان IESO قابل‌مشاهده باشد. هیئت داوری با دادن مدال طلا/ نقره / برنز به تیم پروژه تحقیقاتی کیفیت آن‌ها را ارزیابی می‌کند. روال (طرح ارزیابی) برای ESP به‌صورت زیر است:

روال ارزیابی پوستر در پروژه سیتمی زمین: محتوا

 

خیلی ضعیف

سطحی

کامل

گروه ها

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

عمق درک پدیده سیستمی زمین

 

1

۲

۳

۴

۵

۶

۷

۸

۹

۱۰

۱۱

۱۲

۱۳

۱۴

۱۵

۱۶

۱۷

۱۸

۱۹

20

ارتباط کامل سیستم زمین

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

استفاده از اصول زمین شناسی

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

استفاده متنی از اصطلاحات علمی

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

اصالت و خلاقیت

آیا پوستر شامل جنبه‌هایی می‌شد که در پوسترهای دیگر به‌طور عادی  دیده نشده بود؟

 

 

ساختار فرض

 

خیلی ضعیف

سطحی

کامل

اجزاء

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

شفافیت موضوع و هدف

 

1

۲

۳

۴

۵

۶

۷

۸

۹

۱۰

۱۱

۱۲

۱۳

۱۴

۱۵

۱۶

۱۷

۱۸

۱۹

20

ارتباط شفاف بین قسمت‌های پوستر

توانایی درک پدیده و ارتباط داخلی بین سیتم زمین که مرتبط با این پدیده است فقط با خواندن پوستر؟

 

 

 

کیفیت پوسترها

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

جریان پوستر

خواننده‌ها بتوانند جریان منطق پوستر را دنبال کنند

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

زیبایی شناختی

 

 

 

توضیح شفاهی

 

خیلی ضعیف

سطحی

کامل

گروه

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

هر کدام ازاعضای تیم بتواند هر قسمت پوستر را توضیح بدهد

 

 

همکاری بین‌المللی

 

خیلی ضعیف

سطحی

کامل

معیار همکاری و درگیر ساختن

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

چه تعدادی از اعضای تیم درگیر پروژه هستند؟

 

۱

۲

۳

۴

۵

۶

۷

۸

۹

۱۰

کیفیت گفت‌و‌گوها بین اعضاء

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

10

 

آیا از همدیگر یاد می‌گیرند؟

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

اعضا به دیگران احترام می گذارند و به آن‌ها فرصت مشارکت و گفت و گو
می‌دهد؟

 

 

 

 

کامنت ها

تعداد کامنت ها1

  • فاطمه فقیه 26 آذر 1396

    سلام.خسته نباشید.من دانش آموز مقطع پیش دانشگاهی در رشته تجربی هستم و ساکن استان بوشهر می باشم و مشتاق به شرکت در المپیاد زمین شناسی هستم اما متاسفانه از نحوه شرکت و ثبت نام در این المپیاد اطلاع چندانی ندارم.. لطفا راهنماییم کنید.باتشکر

کامنت شما

توضیحات