جهت استفاده از خدمات سایت نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید.

نتیجه‌ی پیگیری‌های مرتبط با سهمیه‌ی مدال سال ۹۶ - ۱

0 محصول
سبد خرید شما خالی است.
قیمت:
0 تومان
مالیات:
0 تومان
قیمت کل:
0 تومان
5
مهر
1396
$newsTitle

طی روزهای گذشته سازمان سنجش آموزش کشور با اطلاع‌رسانی بند دوم آیین نامه‌ی ورود دانش‌آموزان المپیادی به مراکز آموزش عالی، دانش‌پژوهان حائز مدال‌های کشوری سال ۹۵ را نگران و متعجب کرد! روابط عمومی ماخ بعد از رایزنی‌های پی در پی با مسئولین مربوطه و اطلاع از کم و کیف ماجرا در باشگاه دانش‌پژوهان جوان اقدامات عمومی برای احقاق حقوق این دانش‌آموزان را در دستور کار خود قرار داد.

               

 

سر انجام بعد از پیگیری‌های پیاپی و ارسال نامه‌های متعدد به نهادهای مرتبط و اقدامات اولیه در جهت اطلاع‌رسانی عمومی ماجرای پیش‌آمده در بستر پایگاه‌های خبری و روزنامه‌های کثیرالانتشار کشور، به همت جناب آقای محمد رضا اقبالی از مدال‌آوران طلای کشوری المپیاد ادبی در سال‌های گذشته و از فعالین این حوزه در سال‌های اخیر جلسه‌ای با سرپرست وزارت علوم برگزار شد که در این جلسه بعد از دریافت انتقادات نمایندگان دانش‌آموزان مدال‌آور معترض و اطلاع از کم و کیف ماجرا، دستورات مقدماتی لازم برای حل و فصل مشکل ایشان صادر شد.

 

برای مشاهده‌ی ابلاغیه‌ی جدید سازمان سنجش آموزش کشور، اینجا کلیک کنید.

 

موسسه فرهنگی آموزشی ماخ امیدوار است با تسریع در روند بررسی‌ها و اصلاح اجرایی ماده واحده‌ی مذکور در آیین‌نامه‌ی مورد بحث، شاهد رفع هر چه سریعتر مشکل در سال جاری و سال‌های آینده باشیم؛ در ادامه متن شکواییه دانش‌آموزان المپیادی به اتفاق پیش‌آمده را بخوانید:

 

 

«بسمه تعالی»

 

حضور محترم جناب آقای دکتر سید ضیاء هاشمی

سرپرست محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 

موضوع: اقدام بی‌سابقه سازمان سنجش کشور در خصوص اعمال سهمیه مدال‌های المپیاد‌های دانش‌آموزی

 

با سلام و احترام؛ همان‌طور که مستحضر هستید المپیادهای دانش‌آموزی کشوری یک رقابت علمی است، که با هدف ارتقاء سطح علمی در حوزه‌های تخصصی المپیاد و در نهایت انتخاب تیم ملی ایران در بین مدارس کشور به وجود آمده است که توسط باشگاه دانش پژوهان جوان مدیریت می‌شود. متأسفانه در چند سال اخیر با ادغام این نهاد با مرکز ملی استعداد های درخشان در پیگیری مطالبات دانش‌آموزان المپیادی با اندکی مشکل مواجه شده است.

این مسابقه‌ی علمی که در سه مرحله‌ی گزینشی، از بین متقاضیان در مقطع دوم و سوم دبیرستان (دهم و یازدهم فعلی) انجام می‌پذیرد تا در نهایت نفرات برتر از کل کشور انتخاب و از میان آنها تیم ملی ایران در رشته‌های (ریاضی، فیزیک، کامپیوتر، شیمی، زیست‌شناسی، نجوم و ادبی) به مسابقات جهانی جهت افتخار آفرینی برای ایران عزیزمان اعزام شوند. در این رقابت علمی پس از گزینش‌های مورد بحث، در هر رشته حدوداً به ۴۰ نفر از  برترین‌های کشور در هر رشته مدال کشوری تعلق می‌گیرد. همچنین نفرات گزینش شده بر اساس دستورالعمل آزمون‌های المپیادهای کشوری – مرکز ملی پروش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان تسهیلاتی از جمله عضویت در انجمن ملی نخبگان و نیز طبق مصوبه‌ی شورایعالی انقلاب فرهنگی برای مدال‌های طلا معافیت از کنکور سراسری و برای مدال‌های نقره و برنز احراز حداقل ۸۰ درصد تراز نفر آخر در کد رشته دلخواه در نظر گرفته شده است. این مصوبات در کشور بیش از دو دهه سابقه‌ی اجرایی دارد. متأسفانه در سه سال اخیر به دلایلی نامعلوم در تاریخ ۹۳.۵.۵ آیین نامه‌ای به شماره‌ی ۲۱.۷۷۸۹۷ مصوب می‌شود و در این آیین‌نامه دو بند تا حدودی متناقض لحاظ می‌شود:

‌اول اینکه دارندگان مدال برنز و نقره باید ۹۰ درصد تراز آخرین قبولی کد رشته مورد نظر را کسب کنند و دوم اینکه حداکثر در هر کد رشته ۱۰ درصد ظرفیت آن کد رشته را به المپیادی ها اختصاص بدهند.  در همان سال و بلافاصله پس از ابلاغ این موضوع در پی اعتراض دانش‌آموزان المپیادی به این آیین نامه و پس از بررسی‌ها علمی متعدد در احراز صلاحیت دانش‌آموزان المپیادی اصلاحیه‌ای به شماره‌ی ۲.۲۱.۶۵۶۶۴ ابلاغ شد که حائزان شرایط بند یک را (یعنی دارندگان مدال نقره و برنز ) تنها با کسب همان ۸۰ درصد تراز آخرین قبولی کد رشته‌ی مورد علاقه می‌توانند، در همان کد رشته ادامه تحصیل دهند. لذا این مشکل در دو سال اخیر با همت وزیر وقت و سال گذشته با عنایت جناب اقای دکتر عارف به‌صورت اجرایی حل شد. روند انتخاب رشته‌ی دانش آموزان المپیادی هر سال به مانند سابق پیش رفت و هیچگاه از بند دوم آیین نامه استفاده نشد تا اینکه سال ۹۵ دانشگاه‌های تهران و شریف به دلیل استقبال بسیار زیاد از چند کد رشته‌ی خاص از بند ۲ آیین نامه اولیه استفاده کردند و تنها ۱۰ درصد ظرفیت آن رشته‌ها را به دانش‌آموزان المپیادی اختصاص دادند.  متأسفانه در سال تحصیلی منتج به کنکور ۹۶ مسئولان جدید سازمان سنجش با بی‌مهری نسبت به سطح علمی دانش‌آموزان المپیادی این ۱۰ درصد ظرفیت را در تمامی کد رشته‌ها به اجرا گذاشته‌اند و با باز شدن سامانه‌ی انتخاب رشته المپیادی‌ها با تأکید بر این ماده، اصرار در اجرایی شدن آن را اعلان عمومی کردند.

در اجرایی شدن ماده دوم آیین نامه مذکور به‌عنوان بدعتی تاریخی در ورود دانش‌آموزان المپیادی به دانشگاه‌های برتر کشور، در دانشگاهی مانند دانشگاه صنعتی شریف با توجه به ظرفیت ۸۵۰ نفری ورودی دانشگاه حداکثر ۸۵ نفر از دانش آموزان المپیادی پذیرفته خواهند شد، که با توجه به درخواست بالای المپیادی‌ها برای کد رشته‌های خاصی که در آن‌ها موفق به کسب مقام علمی و دارای مهارت و استعدادهای خاص هستند این عدد از ۸۵ به حداکثر ۳۵ نفر کاهش خواهد یافت. این درحالیست که هر ساله نزدیک به  ۱۵۰ نفر از این دانش‌آموزان نخبه، تراز قبولی کد رشته‌ی مورد نظر خودشان را در همین دانشگاه آورده و در این دانشگاه بدون مشکل پذیرفته می‌شدند. این دانش‌آموزان همه ساله از افتخارات و رتیه‌های برتر این دانشگاه نیز محسوب می‌شوند که این، ادعا به تأیید دانشکده‌های این دانشگاه نیز رسیده است و به همین دلیل شوراهای آموزشی دانشکده‌های دانشگاه‌های برتر نیز در بیشتر موارد موافق و علاقمند به جذب این دانش‌آموزان هستند که مورد اخیر قابل تحقیق از دانشگاه‌های ذی ربط است.

با توجه به آنچه شرح داده شد از آن مقام محترم درخواست می‌گردد جهت رسیدگی به این موضوع و حتی‌الامکان ادامه‌ی روند سال‌های قبل در پذیرش این دانش‌آموزان در رشته‌های مورد نظر با شرایط مقرر شده در دو دهه قبل؛ دستور مقتضی و عاجل صادر فرمایید تا علاوه بر التزام به وعده‌ّهای پیشین آن نهاد محترم، گامی بلند در ایجاد انگیزه مضاعف در دانش‌آموزانی که پا به این عرصه جهت سربلندی و اعتلای نام ایران عزیزمان و اطاعت از امر رهبری در حمایت از بنیه علمی کشور خواهند گذاشت، برداشته باشید. امید است ان‌شاالله با استمرار این مجاهدت‌ها افتخارات مضاعفی همچون پرفسورفقید مریم میرزاخانی به ایران هدیه نماییم.

 

 

با احترام

جمعی از مدال‌آوران کشوری و جهانی

المپیادهای علمی دانش‌آموزی در سال ۱۳۹۵

 

 

 

کامنت ها

تعداد کامنت ها0

    اولین پیام باشید

کامنت شما

توضیحات