جهت استفاده از خدمات سایت نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید.

جام‌جم گزارش می‌دهد: دست هاي خالي «شهاب»

0 محصول
سبد خرید شما خالی است.
قیمت:
0 تومان
مالیات:
0 تومان
قیمت کل:
0 تومان
2
اسفند
1396
$newsTitle

مریم خباز، گرارش‌گر جام جم چنین می‌نویسد: کم پيش مي‌آيد از حضور وزير آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران چيزي عايد اصحاب رسانه نشود، ولي ديروز با اين که محمد بطحايي بيش از دو ساعت به سوالات خبرنگاران پاسخ داد، اما تقريبا پاسخ دندانگيري عايد هيچ کس نشد.

 

   طبيعي بود بعد از تصميم انقلابي و البته جنجالي وزارتخانه براي حذف همه آزمون ها در دوره ابتدايي و نيز حذف آزمون ورودي مدارس تيزهوشان درپايه هفتم، بيشتر سوالات در اين حوزه ها متمرکز باشد؛ ولي غيرطبيعي، نحوه پاسخ هاي وزير به بخشي از سوالات بود. سوالاتي که مودبانه و صبورانه پاسخشان را مي داد، ولي بارِ خبري چنداني نداشت. در مورد بقيه پرسش ها نيز کم و بيش همين گونه شد. وزير به سوال جام جم در مورد ارزيابي اش از مدارس طبيعت و انتقاداتي که به نحوه اداره شان مي شود، پاسخ گنگي داد. حتي گفت فعلا آماري از تعداد اين مدارس و دانش آموزانش در اختيار ندارد. وي در جواب دو پرسشي که برنامه هاي وزارتخانه را براي مقابله با آسيب هاي اجتماعي جويا شدند گفت، براي ده آسيب عمده، برنامه هايي آماده شده است و تنها جمله اي بود که بوي تازگي داشت. او به سوالي پيرامون سرانه مدارس نيز پاسخ نگفت. حتي وقتي خبرنگاري از او درباره ممنوعيت فعاليت موسسات زبان در مدارس ابتدايي سخن گفت در حالي که اين موسسات از آموزش و پرورش مجوز دارند، بطحايي به اشتباه درباره موسسات زبان خارج از مدارس توضيح داد. او اما بي ميل بودنش براي پاسخ به يک پرسش را علني اعلام کرد و آن هنگامي بود که خبرنگاري از او درباره سياست کاهش تنوع مدارس و ارتباط اين سياست با حذف مدارس تيزهوشان در متوسطه اول توضيح خواست. وزيرگفت نمي خواهد به اين پرسش پاسخ دهد، چون به نظرش برنامه هاي وزارتخانه در مورد مدارس سمپاد را منحرف مي کند. با اين حال، وزير آموزش و پرورش جلسه ديروز را با انتقاد شروع کرد و نوک پيکان نقد را به سمت مجموعه خودش چرخاند وقتي داشت از نحوه اجراي سند تحول بنيادين آموزش و پرورش انتقاد مي کرد. او گفت با اين که شش سال از ابلاغ سند تحول مي گذرد، اما در تحقق و استقرار سند خوب جلو نرفته ايم. آن بخش هايي را هم که اجرا کرده ايم بخش آسان تر سند بوده، به طوري که بخش هاي کيفي با درصد پاييني اجرا شده است. او نام اين وضعيت را گذاشت، اجراي نامتقارن و توضيح داد شوراي راهبري سند تحول تا قبل از پايان سال فعال مي شود و کارگروه هاي اجراي زيرنظام ها نيز کارشان را درهمين بازه آغاز خواهند کرد. اين شورا و اين کارگروه ها قراراست اجراي نامتوازن سندتحول بنيادين آموزش و پرورش را ترميم و اصلاح کنند.


    
    ابهامات شهاب


    اعتراف به کيفي نبودن بخشي ازجامعه معلمان، اعتراف کوچکي نيست. وزير آموزش و پرورش اما اعتراف کرد در بخش نيروي انساني پيشرفت خوب نبوده است. حتي اضافه کرد در اجراي سند تحول بنيادين، راهکار نيروي انساني از بقيه عقب تر است . اين گفته بطحايي زماني مهم جلوه کرد که او در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران درباره تبعات حذف آزمون از دوره ابتدايي و ملغي شدن آزمون ورودي مدارس سمپاد به طرح شهاب اشاره مي کرد؛ طرحي که در چهار سال اجراي محدود و آزمايشي اش ثابت شده فقط با وجود نيروي انساني ماهر و متخصص و باانگيزه به ثمر مي نشيند.


    طرح شهاب، طرح شناسايي همه استعدادهاي برتر در مدارس است و تفاوتش با مدارس تيزهوشان اين است که فقط استعدادهاي برتر رياضي را شناسايي نمي کند، دانش آموزان مستعد را نيز مثل مدارس تيزهوشان از بقيه دانش آموزان جدا نمي کند، بلکه همه دانش آموزان را پشت ميز و نيمکت هايشان رصد مي کند و هر کسي را برحسب استعدادش به مسير درست هدايت مي کند.


    لازمه اجرايي شدن طرح شهاب اما وجود نيروي انساني برتر است و البته وجود امکانات پس از شناسايي استعدادها. معلماني که در اين چهار سال طرح شهاب را در کلاس هايشان اجرا کرده اند همچنين به فشرده بودن کلاس هاي درس، حجم بالاي کتاب هاي درسي و خستگي مفرط که مانعي است براي پرکردن فرم هاي مربوط به طرح شهاب اشاره مي کنند که بعد از حذف آزمون ها و تعطيل شدن مدارس تيزهوشان در دوره متوسطه اول، جدي تر از قبل به چشم خواهد آمد .


    ديروز محمد بطحايي به سوالات مکرر اصحاب رسانه در مورد الزامات طرح شهاب که فعلا جفت و جور نيست، پاسخ روشني نداد و خبرنگاران را به جلسه اي قريب الوقوع وعده داد که در آن پاسخ همه پرسش ها داده خواهد شد. اين را نيز اضافه کرد که از هفته آينده کارگروهي فعال مي شود تا طرح شهاب را با قدرت از پايه هفتم متوسطه اجرا کند.

 

کامنت ها

تعداد کامنت ها0

    اولین پیام باشید

کامنت شما

توضیحات