جهت استفاده از خدمات سایت نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید.

چگونه مانند انیشتین فکر کنیم؟

0 محصول
سبد خرید شما خالی است.
قیمت:
0 تومان
مالیات:
0 تومان
قیمت کل:
0 تومان
11,600 تومان
0 بار فروش
اسکات ترپ
صمد غلامی
210
10
10322
بازدید
26
لایک

این سوال که چگونه انیشتین، انیشتین شد همواره در ذهن بسیاری از مردم به‌خصوص دوستداران علم بوده است. آیا انیشتین از ابتدای تولد، نابغه بوده است؟ آیا انیشتین در پی پشتکار و تلاش فراوان به پیشرفت‌های علمی دست یافته است؟ آیا معجزه‌ای انیشتین را جهانی کرده است؟ آیا انیشتین دارای پدر و مادر و اساتید برجسته بوده است؟ آیا انیشتین تنها شخص دارای نبوغ فراوان بوده است.


انیشتین نیاز به کمک نداشت تا مانند انیشتین فکر کند و این طبیعی بود. اما تفکر مانند انیشتین برای ما طبیعی نیست و ما به کمک نیاز داریم. ما از فرمول‌ها و فرم‌های متعددی برای تقلید تفکر انیشتین استفاده می‌کنیم. به نظر می‌رسد که این منطقی نباشد. می‌توان گفت این فرمول‌ها در حقیقت همان قوانین هستند. حال چرا باید تفکر خود را با یک فرمول محدود کنید در حالی که تلاش می‌کنید تا قوانین را بشکنید؟
انیشتین یک استاد دانا و پیر نبود که تصمیم گرفته باشد برای اولین بار راز فضا و زمان را حل کند. او فقط مانند یک بچهٔ بدون تحصیلات دانشگاهی بود. او در یک دفتر ثبت اختراعات در سوئیس مشغول به کار بود و در کنار انجام کارهایش فیزیک را نیز مطالعه می‌کرد و مشغول شکستن قوانین بود! در این کتاب نویسنده با بررسی شرایط پیشرفت انیشتین راه‌حل‌هایی هم برای خوانندگان ارائه می‌دهد تا بتوانند مسیر درست تفکر و پیشرفت را انتخاب کنند. همچنین اشاره‌ای کوتاه به برخی شخصیت‌هایی می‌شود که توانسته‌اند بر اثر نبوغ و تلاش خود به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند.
مغز فیزیکدان برجسته، آلبرت انیشتین، موضوع پژوهش و جستجوهای بسیاری بوده‌است. مغز او طی هفت و نیم ساعت پس از مرگش از سر او خارج گردید. آلبرت انیشتین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نابغه‌های قرن بیستم به حساب می‌آمد و دلیل جلب توجه به سوی مغز وی، تلاش برای یافتن رابطه میان کالبدشناسی اعصاب و هوش عمومی یا هوش ریاضیاتی بود. مطالعات انجام گرفته پیشنهاد کرده‌اند که قسمت‌هایی از مغز که مربوط به صحبت کردن و زبان هستند، کوچک‌تر و قسمت‌های مربوط به پردازش‌های عددی و فضایی (تجسم) بزرگ‌تر هستند. مطالعات دیگری، نشان‌دهنده بیشتر بودن تعداد یاخته‌های گلیال در مغز انیشتین هستند. هرچند مغز او از نظر اندازه فرقی با مغز دیگران نداشت و ۱۲۳۰ گرم بود.
تقریباً بلافاصله بعد از فوت انیشتین، تامس هاروی، آسیب‌شناس بیمارستان پرینستون که انیشتین در آنجا درگذشت، برای کالبد شکافی فرا خوانده شد. او در جریان کار مغز انیشتین را از جمجمه خارج کرد ولی در پایان کار آن را به داخل جمجمه باز نگرداند، چون به گفته خودش تصور می‌کرد قرار است روی آن پژوهش‌های علمی انجام شود.
تامس هاروی مغز انیشتین را برش داد و از آن عکس گرفت. در آن زمان خبرنگاران متوجه شدند که برای این کار مجوز قانونی وجود نداشته، اما هاروی مدعی بود که توانسته هانس آلبرت انیشتین پسر انیشتین را به این کار راضی کند با این انگیزه که نتایج پژوهش‌های و بررسی‌ها در خدمت پیشرفت علم قرار گیرد؛ هر چند دیگر اعضای خانواده انیشتین این موضوع را انکار کردند.
هاروی حاضر نشد مغز انیشتین را در اختیار بیمارستان پریسنون یا کس دیگری قرار دهد و در نتیجه اخراج شد. چشم‌پزشک انیشتین هم چشم‌های او را از جمجمه جدا کرد و اکنون چشم‌ها مالک خصوصی دارند.
هاروی چون تخصص کافی نداشت به یافتهٔ مشخصی در مورد تفاوت مغز انیشتین با دیگران نرسید. او قطعات کوچکی از مغز را در اختیار عصب‌شناسان معروف قرار داد، اما به مدت چهار دهه ۲۴۰ قطعه مغز انیشتین را در محفظه‌های شیشه‌ای در زیرزمین خانه‌اش نگه‌داری کرد و در کنترل خود نگه داشت تا اینکه برش‌های مغز در سال ۱۹۹۶ در اختیار دکتر الیوت کراوس در آزمایشگاه دانشگاه پرینستون قرار گرفتند و از آن زمان تاکنون برخی تفاوت‌های مغز انیشتین با دیگران شناسایی شده است.
صد سال قبل از خارج نمودن مغز انیشتین، همین‌کار با مغز ریاضی‌دان بزرگ، کارل فریدریش گاوس انجام شده ‌بود. رودولف واگنر مغز او را مطالعه کرد و جرم آن را ۱۴۹۲ گرم و مساحت مغزی‌اش را ۲۱۹۵۸۸ میلی‌متر مربع به‌دست آورد. همچنین متوجه پیچیدگی‌های بسیار گسترده در یاخته‌های مغزی او شد.
مغز اشخاصی دیگر نظیر ولادیمیر لنین و نیز ادوارد رولاف، فیلولوژیست (و مجرم) مشهور نیز پس از مرگشان نگاه داشته شد. مغز رولاف تا صد سال پس از مرگش در سال ۱۸۷۱، رکورددار دومین مغزِ بزرگ بود. اما در همه این موارد به نظر می رسد قبل از اینکه شکل و ابعاد مغز متفاوت باشد، تلاش و کوشش و پشتکار افراد در خاص شدنشان نقش به سزایی داشته است.

کامنت ها

تعداد کامنت ها0

    اولین پیام باشید

کامنت شما

توضیحات